Menu Zavřeno

Badatelské sekce T-Expedice Vysočina 2022

Plakáty jednotlivých badatelských sekcí zvětšíte kliknutím na ně. Pokud byste preferovali raději představení sekcí samotnými garanty, můžete využít záznam z únorového talnetího setkání:

Botanická badatelská sekce

Garant: Jiří Borák

Anotace: Česká květena se neskládá pouze z rostlin zde původních, nemalé procento všech rostlinných druhů na našem území je nepůvodních. Česká republika je mozaikou biotopů, které se mimo jiné liší i množstvím nepůvodních druhů, které v nich můžeme najít. Naším cílem je takovéto biotopy porovnat a zhodnotit jejich invazibilitu, tedy náchylnost k invazím. Pokud se chceš přidat v našem bádání, neváhej a přihlas se.

Volná místa: poslední volné místo!


Čokoládová badatelská sekce

Garant: Kamila Bejšovcová

Anotace: Miluješ čokoládu stejně jako já? Chceš se cítit jako u kreativního mistra Willyho Wonky? Co takhle se jí týden zabývat? V mé sekci budeme zkoumat a vymýšlet, jak pomocí potravin obarvit bílou (je nejjednodušší na barvení!) čokoládu tak, aby si zachovala všechny své ostatní vlastnosti. Budeme totiž čokoládou tisknout ve 3D! Je tomu tak, svoji práci korunujeme sladkou odměnou prostorového výtisku. 

Budeme se pokoušet přírodní barvivo na žlutou, červenou, modrou a zelenou barvu, naučíme se zacházet s čokoládou v praxi, navíc budeme vzorky hodnotit (i podle chuti ;). Chceš si vyrobit vlastní přírodní barvivo nebo už máš nápad na nějakou barvu? Neváhej se zapsat, aby ještě nebyla zabraná. 

Využiješ svůj zlatý lístek?

Volná místa: kapacita sekce naplněna, již není možné se přihlásit


Čokotiskárnová badatelská sekce

Garant: Šárka Holerová

Anotace: Náš projekt se bude věnovat přestavbě 3D tiskárny na čokotiskárnu, a naším hlavním záměrem je tisknutí 3D objekt. Zajímá Tě modelování v různých programech, v naší sekci budeš mít možnost se naučit modelovat a vytvářet různé menší projekty pro náš tisk. Zaměříme se na přesnost tisku a díky týmu sekce se budeme posouvat dál a dál!

Volná místa: kapacita sekce naplněna, již není možné se přihlásit


Klimatologická badatelská sekce

Garant: Ondřej Tadlík

Anotace: Chceš vědět, s čím se budou zanedlouho města potýkat a jak změna klimatu promění veřejný prostor? Zapoj se s námi do výzkumného projektu, který se adaptací na klimatickou změnu zabývá. Seznámíš se s měřicím přístrojem Kestrel 5400 a naučíš se vyhodnocovat tepelnou zátěž na různých veřejných prostranstvích. Budeme se snažit být co nejvíc komplexní.

Volná místa: poslední volné místo


NAFTA – Na fyziku v týmu

Garant: Patrik Štencel

Anotace: Zaměřením tohoto záměru je fyzika, ale ne taková, jako běžně ve škole. Zaměříme se na konkrétní jevy, u kterých budeme provádět vlastní fyzikální výzkum. Ten může být experimentální, ale i teoretický. Jevy, kterým se budeme věnovat pochází z Turnaje mladých fyziků (tmf.fzu.cz). Každoročně je v této soutěži sedmnáct úloh, které jsou více či méně prozkoumány, ale umožňují poměrně široký vlastní výzkum různých aspektů jevu. Tato sekce je určena všem zájemcům o fyziku v netradičním pojetí. Úlohy pocházejí z mnoha různých odvětví, takže každý si může najít, co jej zajímá. V záměru počítáme s 6-7 badateli. Protože jevy nejsou zcela jednoduché, je účast doporučena spíše středoškolákům, ale často se stává, že i mladší účastníci jsou úspěšní.

Volná místa: poslední volné místo


Radioastronomická badatelská sekce

Garant: Adéla Röhlichová

Anotace: Radioastronomie nám ve vesmíru pomáhá odhalovat pro lidské oko neviditelný svět. K naší planetě každý den přilétají rádiové vlny způsobené sluneční aktivitou, explozemi supernov, neutronovými hvězdami, nebo plazmosférou Jupiteru. Cílem této sekce je zaznamenávat radiové vlny, které přicházejí od Jupiteru a dále vyhodnocovat jejich původ. Pokud tě zajímá astronomie a chceš pozorovat vesmír i jinak než vlastníma očima, přihlas se do radioastronomické sekce.

Volná místa: poslední dvě volná místa


Robotická badatelská sekce

Garant: Lukáš Juřica

Anotace: Kolem nás se objevuje spousta problémů. Pojďme z jednoho udělat příležitost a zkusit ho vyřešit! A že bude z čeho vybírat. Některé budou navrženy firmami a institucemi přímo pro nás. Může se jednat o výrobní linku štítků pro nevidomé nebo prvek chytré domácnosti, ale konečný výběr uděláme až společně s badateli. Jedním z nich můžeš být i ty! Podíváme se na problematiku vývoje jdoucí od nápadu až po finální produkt s cílem vytvořit osobité řešení našeho vybraného problému.

Z organizačních důvodů je možné přihlašování pouze do 31. března!

Volná místa: poslední dvě volná místa